İstanbul'da trafik sorunu, her geçen gün yaşamımıza giren çok önemli bir sorun olarak artan ve katlanarak çözümsüzleşen kronik bir gerçek haline gelmiştir.

Trafik Sorununa çözüm getirmenin ve toplumun artan huzursuzluğunu ortadan kaldırmanın yolu, çözüm üreten bütün tarafların bir araya gelerek görüşleriyle ciddi bir konsensus oluşturmasıdır.

Bu maksatla özel sektör, devlet, yerel yöneticiler ve halkın katılımıyla bir "Trafik Platformu" yapılacaktır.

Öngörülen "Trafik Platformu"nda yerel yönetimlerin projeleri ve bu projelere dönük çalışmaları ana hatlarıyla anlatılacaktır.

Bu Platformla, trafik sorununa önemli bir bakış sağlanmış, bu bakışla sorun bütün yönleriyle açılarak çözümüne yönelik kazanımlar getirilmiş olunacaktır.


BASIN DUYURUSU

İstanbul sorunlarından biri olan ve her geçen gün çıkılmaz bir yumak haline gelen İstanbul'un trafik sorununa çözüm üretmeyi, mesleki ve branşımız olan çözümlerimiz olduğunu düşünerek bir STK olarak sorumluluk üstlendik.

Amaç: İstanbul trafik sorununa karanlıkta önüne bakmak olarak gördüğümüz inşaat, kavşak, projeleriyle değil;

- Sosyal Trafiğin,
- Araç Trafiğin,
- İnsan Trafiğin,
- Deniz Trafiğin,
- Hava Trafiğin,
- Demiryolu Trafiği'ninde dahil olduğu bu kadar çok çeşitliliğin yaşadığımız şehrimizde
teknolojik IT çözümlerin önemsememizin çok olduğudur.

Bu öneme değer ve önem verilmeden yapılan çalışmalar şehrimize büyük eksiklik katacaktır. Buradan hareketle, Türkiye Bilgisayar Mühendisleri ve Programcıları Derneğinin organizasyonunda, Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi iş birliğiyle "TRAFİK PLATFORMU" yapılmaktadır. Bu çalışmayla Akademik çevre, halk, STK Başkanları ve öğrencilerinde Katılacağı bir açık toplantı olacak ve İstanbul'lu için her şeyin daha geç olmadan çözüm bulma arayışına ışık tutacağına inanmaktayız.

İstanbul trafiğinin;

- Tamamen planlanması yapay zeka teknolojisinin kullanıldığı IT çözümlerine,
- Sosyal tasnif planları otomasyonuna,
- Araç tasnif planları otomasyonuna,
- Yol mimarisi planlarına, (İstanbul'un % 90 yolu mimari teknolojinin uygulama ve işlemi hatalıdır.)
- IT teknolojisine sahip yol güzargahları teknolojisine,
- Otomasyonlu otoparklar projesine,
- İETT otomasyonu ve akıllı duraklar projesine,
- İDO otomasyon projesine,
- Taksi otomasyon ve güvenlik çağrı merkezi projesine,
- Dolmuş ve Minibüscüler Otomasyonu projesine,
- Deniz yolları otomasyon projesine,
- Köprü geçiş sitemleri otomasyon projesine,
- Sinyalizasyon ve takip otomasyon projesine

ihtiyacı bulunmaktadır.

Birçok otomasyon projesi bildiğiniz gibi bizim mesleğimiz olan yazılım teknolojisi, planlama teknolojisi, tasarım teknolojisi mesleklerini bizler icra etmekteyiz.

Özetlersek; Bu çalışmaların doğrularını göstermek için teknoloji firmalarının desteği ve çözümleriyle, İTÜ de Sayin Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım'ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, ulaştırma ile ilgili odaların, bazı milletvekillerinin organizasyonda desteklemek suretiyle yer alması, ilçe belediye başkanlarının bazı sponsorluklarla desteği ve katılımı, üniversite işbirliğiyle geniş katılımlı bir "TRAFİK PLATFORMU" planladık ve organizasyon yapmaya çalışıyoruz.

Bu çalışmamızın, medya kuruluşlarının sponsorluklarından çok Türkiye'de kendini kanıtlamış, güvenilir, muteber olunan basın etiğinin yukarıda topladığımız devlet, STK, üniversite ve siyasiler yelpazesini her zaman toplamak mümkün olmadığından iyi neticeler getirmesini bekliyoruz. Günümüz trafik platformunda fikir proje katkılarının pekişmesini aslında toplumun önünde kayda alınarak en iyi noterin toplumun medyası olduğu hiç kuşkusuzdur.

Sonuç olarak; Güzel İstanbulumuzun en önemli sorunlarından biri olan trafik sorununa karşı, sizlerin İstanbullu ve İstanbul'un sorunlarını yaşayan duyarlı kimseler ve kuruluşlar olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bize katkı ve desteğinizi bekliyoruz.Arkadaşlarına öner